חיפוש

קופירייטינג – הפסד ורווח ביד הלשון

עודכן ב: 6 אוג 2018


אמנות הקופירייטינג הולכת ותופסת כיום מקום יותר ויותר מרכזי בתהליך השיווק והפרסום. קופירייטינג טוב הוא קודם כל רעיון יצירתי שיבליט את המוצר, השירות או המסר שלך מעל ל"רעש" הכללי ולהטמיע אותו בראשם של קהלי היעד המוגדרים לו. יש לזכור כי מרגע בו אדם פותח את עיניו ועד הרגע בו הוא עוצם אותן בלילה הוא נחשף למעלה מ-3,000 מסרים שונים בממוצע. כמפרסם אתה מעוניין כי דווקא המסר שלך יזכה לתשומת ליבו של הלקוח הפוטנציאלי ולכן אין לך ברירה אלא להשתמש לשם כך בשיטות ותכנים יצירתיים במיוחד. זה המקום בו הקופירייטינג נכנס לתמונה.


כיצד יזכה אותך קופירייטינג טוב בתשומת ליבו של הלקוח

באופן כללי קיימות מספר שיטות למשוך תשומת לב:

  • שיטת השוק. לצעוק כמה שיותר חזק את המסר שלך (ברדיו) או לכתוב כותרות ענק עם הרבה סימני קריאה (בעיתונים ובשלטי חוצות). היתרון: באותו רגע אתה מעל כולם. החיסרון: לא זכיר לאורך זמן ולא מעורר אהדה.

  • שטיפת מוח. לחזור ללא הפסקה על המסר עד שיכנס לראשי האנשים, ירצו בכך או לא. היתרון: נדבק למוח ולא עוזב אותו. חיסרון: יקר – דורש רכישת שטחי מדיה רבים על מנת שיהיה אפקטיבי ואם יצליח – עלול לעורר מיאוס.

  • הומור. קופירייטינג מצחיק עם בדיחות פאנץ', הומור נונסנס (שטותי) או כל שיטה אחרת. היתרון: הפרסומת חביבה על המאזין או הצופה וכפועל יוצא הוא מחבב גם את המוצר המפורסם בה. החיסרון: לא פשוט להצחיק. לעיתים הבדיחה מעפילה על המוצר.

  • רגשות. פרסומות המעוררות רגשות אמיתיים, באמצעות שימוש בילדים, כלבים, ערכים ועוד. היתרון: הזדהות רגשית עם המוצר והמסר. חיסרון: כאשר המניפולציה מתבצעת באופן מוגזם ובוטה היא עלולה לעורר התנגדות חזקה.

  • מדיה לא קונבנציונלית. שימוש במיקומים לא מקובלים להצגת הפרסומת (בשירותים, על גבי עגלות סופרמרקט ועוד ועוד). יתרון: אפקט ההפתעה עובד לטובתך. אנשים יעריכו את המיקום היצירתי. חיסרון: עלול לעורר תחושה שדוחפים לך את פרסומת בכל מקום. דורש לוגיסטיקה מיוחדת.

  • סקס. אי אפשר לסיים רשימה ללא השיטה הכי מסורתית שיש. יתרון: תמונות סקסיות תופסות את העין בלי קשר למוצר או למסר. חיסרון: עלול לעורר התנגדות מצד קהלים מסוימים ועלול להעפיל על המוצר.

  • פרובוקציה. קופירייטינג שמרגיז במתכוון וכל כוונתה "שידברו עליה". היתרון: מדברים עליה ועל המוצר שמפורסם בה. חיסרון: עלולה ליצור תדמית שלילית למוצר שמפורסם בה.

קונספט אחד: מהודעת SMS ועד לסרט עתיר תקציב.

קופירייטינג עכשווי כולל פעילויות פרסום "מסורתיות" כמו: סרטי פרסומת לטלוויזיה, מודעות לעיתונים ותשדירי רדיו לצד אמצעי מדיה חדשניים ומפתיעים, מהלכים שיווקיים כוללים, פעילות שיווקית ברשת האינטרנט ועוד. כל האמצעים כולם באים לתקוף את הלקוח הפוטנציאלי מכל הכיוונים והמקומות בהם ניתן לפגוש אותו במהלך היום. על מנת שהפרסום יהיה אפקטיבי הקופירייטר צריך לבנות קונספט על שעל פיו יכתבו כל האמצעים השונים. כאשר מוצאים קונספט טוב הוא אמור לעבוד בסינרגיה בכל אמצעי המדיה השונים ולתת לסך הקמפיין ערך מוסף מבחינת השלם הגדול מסך מרכיביו.


לסיכום, קופירייטינג הוא הפה שלך בחיזור אחרי הלקוח.

אף שכולם יודעים לכתוב כבר מכיתה א', קופירייטינג הוא הרבה מעבר לסתם כתיבת סיסמה או ניסוח טקסט. קופירייטינג היא אוּמנות שאמורה בסופו של דבר לחזר אחרי קהל היעד שלך ולשכנע אותו לקנות את המוצר שלך. זכור כי חיים ומוות ביד הלשון. קופירייטינג הוא הלשון שלך – והוא זה שעשוי או עלול בסופו של דבר לגזור את דינו של המוצר שלך.

נכתב ע"י רועי פרידלר קופירייטר ואיש תוכן. לפרטים נוספים התקשר: 052-8383256

טל. 052-8383256 דוא"ל: Mr.Friedler@Gmail.com

מזור, ישראל

  • פינטרסט רועי פרידלר
  • ביהנס רועי פרידלר
  • פייסבוק ביזנס טונז